fbpx

Ptozis Tedavisi

PTOZİS (ÜST GÖZ KAPAĞININ DÜŞÜKLÜĞÜ)

Kapak düşüklüğü (ptozis) üst gözkapağı seviyesinin normalden aşağıda olmasıdır. Üst göz kapağı normal şartlarda gözün saydam tabakası (kornea) ve renkli tabakasını (iris) yukarıdan 1-2 mm örtecek şekilde durur. Göz kapağı normal yerinden daha aşağıda duruyor ise bu duruma ptozis (blefaroptozis) denilir.Bu düşüklük göz bebeğini kapatarak görmeyi engelleyebilir. Şiddetli olgularda görmeyi sağlamak için baş pozisyonu veya göz kapağının elle kaldırılmasından yardım alınır.

 

Ptozisin sebepleri nelerdir?

Ptozis doğuştan olabileceği gibi, sonradan da ortaya çıkabilir. Doğuştan olan ptozis genellikle göz kapağını kaldıran kasın düzgün gelişememesinden kaynaklanır. İleri yaşlarda ortaya çıkan ptozis ise genellikle yaşlılık nedeni ile göz kapağını kaldıran kasın incelerek kapaktan ayrılması nedeni ile oluşur. Bunların yanında bu kası kontrol eden sinirlerin hasar görmesi veya bazı kas hastalıkları veya yaralanma nedenleri ile de ptozis ortaya çıkabilir.Katarakt ve dekolman gibi göz ameliyatlarından sonra da kapak düşüklüğü gelişebilir. Ayrıca üst göz kapağı çevresine yapılan Botox® enjeksiyonlarından sonra da geçici ptozis görülebilir.

Ptozis operasyonu hangi durumlarda yapılır?

İlk 10 yaşında gözlemlenen ptozislerde göz tembelliği gelişebilmektedir. Bu nedenle ilk 10 yaşındaki görüş alanını kapatacak düzeydeki Ptozisler acilen tdv edilmelidirler. Daha ileri yaşlarda gözlemlenen ptozisler optik askı kapatıyorsa erken opere edilir. Kişinin kozmetik kaygıları yaşamını etkilemekte ise operasyon kararı verilir.

Ptozis Operasyonu nasıl yapılır?

Ptozis ameliyatı ideal şartlarda lokal anestezi ile yapılır. Ameliyat sırasında hasta-doktor iletişimi ve kapak seviyesin kontrolü oldukça faydalıdır. Bununla birlikte, iletişim kurulamayan hastalar ile çocuk hastalarda lokal anestezi uygulamak mümkün olmayacağı için genel anestezi kullanılır. Operasyon yaklaşık 30-50 dakika sürer.

Ptozis cerrahisi kaç türlüdür?

Uygulanacak cerrahi tedavi yöntemi hastaya göre farklılık gösterebilir. Göz kapağını kaldıran kasın fonksiyonlarının iyi olması durumunda bu kasın güçlendirilmesi ameliyatı yapılır. Kas fonksiyonunun zayıf olduğu veya hiç olmadığı (konjenitalptozis) durumlarda ise kaşı kaldıran kasların gücünden yararlanılır. Bu olgularda, göz kapağı cilt altından kaşı kaldıran kasa çeşitli materyaller kullanılarak asılır.

 

Call Now ButtonHemen Arayın!
WhatsApp Chat
WhatsApp