fbpx
 

Allerjik Konjonktivit

Bahar ve getirdikleri…

Bahar geldi doğa canlanmaya başladı. Ağaçlar çiçek açtı, çimenler yeşerdi, ılık rüzgarlar ağaç ve çiçek tozlarını doğaya savurmaya başladı. Kuşlar ötüşüyor, kuzular meleşiyor, kediler, köpekler etrafta neşe ile dolaşıyorlar…Yaşama sevinci dörtbir yanda…İşte herkesin beklediği uyanış.

Herşey çok güzel ama birileri için ızdırap başladı… Kim bu birileri? Genetik olarak allerjenlere hassas bünyesi olan yani atopik bünyesi olan benim gibi kişiler… Atopik kişiler için bahar mevsimi egzema, astım, rinit ve konjkonktivit gibi problemlerle boğuşma mevsimidir… Çok fazla detaya girmeden bu konuyu ana hatları ile sizlere anlatacağım.

 

Allerjik konjonktivit dışarıda ‘ağaç ve çimen polenleri ev içerisinde ise ‘mite, ev tozu, hayvan tüyleri ve mantarlar gibi’ allerjenlere bağlı olarak gelişen bir durumdur. Bu allerjenler ile temasa geçer geçmez gözlerde kızarıklık, sulanma, kaşıntı, kapaklarda şişme ile kendini gösterir. En sık gözlemlenen belirtisi gözlerde kızarıklıktır. Bu savunma sistemimizin allerjenlere karşı açtığı savaşın neticesidir. Bu savaş bazen gereğinden fazla şiddetlendiğinde vücudumuza da zararı dokunmaktadır. Bu nedenle biz tedavide bu savaşı … ? ….(cümle eksik)

 

Bu sık görülen rahatsızlığın tedavisinde soğuk su ile göz çevresini bolca yıkamak gibi basit ve etkili yöntemlerin yanında antihistaminikler, mast hücre stabilizatörleri, vasokonstrüktörler ve steroidler gibi ilaçların da kullanılması gerekebilmektedir. Bu ilaçlar genellikle damla olarak kullanılırlar. Genellikle sabah akşam birer damla veya günde 4 kez birer damla şeklinde kullanılırlar. Eğer tablo şiddetli ise hap şeklinde de ilave preparatlar kullanılabilmektedir.

İçeriği paylaş
Hemen Arayın!
WhatsApp Chat
WhatsApp