fbpx

Göz Hastalıkları ve Tedavisi İçin Yanlış Bilinenler ve Gerçekler

Dinlendirici Gözlük
Böyle bir gözlük yoktur. Gözlük rakamlarla ifade edilen değerlere sahiptir ve takıldığı zaman görmeyi daha iyi yapıyor ise kullanılmalıdır. Bazen, gözlüksüz net ama yorularak gören hipermetrop hastalara hekimlerimiz gözlüğün amacını açıklamak için hipermetrop düzeltici camlara bu terimi kullanırlar.

Gözlüğün sürekliliği
Uzak gözlük devamlı, yakın gözlük yalnızca yakın mesafe çalışmalarında kullanılır. Diyoptri (numara) değişikliği ancak muayenede belli olur. Gözün gözlüğe alışması diye bir kavram yoktur, kişi iyi görmenin ne olduğunu anladığı için gözlükten vazgeçemez.

Yanlış diyoptri kullanımı
Gözü bozmaz ancak takıldığı anki görmeyi bozar.

Çocuklarda göz derecesinde değişme
Uzak için hipermetrop olan çocuklarda büyüme çağında diyoptri azalma, miyoplarda ise artması gözlenir. Gözlük takmak veya takmamak diyoptrinin ne azalmasına ne de artmasına sebep olur. Ancak çocuk yaşta görmenin gelişmesi açısından mutlaka takılması gerekir.

Bebek veya küçük çocuk gözlük takamaz
Özendirme ile bu sıkıntı önlenebilir. Yeter ki çocuğa uygun yaklaşılsın. 8 aylık yüksek hipermetrop gözlük kullanan kişiler olmuştur.

MİYOPİ
Uzaktan gelen ışınların gözün sarı noktasının önünde odaklaşmasıdır. Belirli bir mesafeye kadar net görürler, daha uzak mesafelerde netlik bozulur.

HİPERMETROPİ
Uzaktan gelen ışınların gözün sarı noktasının arkasında odaklaşmasıdır. Gözü zorlayarak net görebilirler.
Bu tanımlar uzağı görmemek veya yakını görmemek şeklinde tanımlanamaz.

Astigmatizm göze zararlıdır
Astigmatizm miyopik veya hipermetropik olur ve göz sağlığı açısından diğer kırma kusurlarından farkı yoktur, yalnızca gözün belli bir açısındaki kırmanın farklılığını ifade eder.

Gözün Çizilmesi
Gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmak için 20 yaş üzerinde yapılan  lazer tedavisi (Excimer) gözü çizmez, yalnızca belli bir kalınlıktaki kornea dokusunu buharlaştırarak ortadan kaldırır.

Gözün kullanımı
Göz hasta olsa bile gözün kullanılması (yakın veya uzak için) göz sağlığına zararlı  değildir. Bilhassa glokom olgularında tersine faydalıdır, çünkü göz içi sıvısının dışarı atılımını kolaylaştırıcı etki ile rakamsal değerin düşmesi söz konusudur.

Nazar değmesi göz hastalığı yapar
Nazar tanımlaması bir moral değerdir.  Hastalık yapıcı etkisi olamaz.

LAZER ’derde deva’ mıdır?
Hayır değildir. Değişik alanlarda değişik lazer sistemleri kullanılmakla birlikte, hiçbir surette derde deva olarak tanımlanamaz…

Lazer ile katarakt cerrahisi
Yoktur.  Fako olarak tanımlanan yöntem ses dalgası ile çalışır ve sıklıkla kullanılan yöntemdir.

Lazer ile şaşılık tedavisi
Yoktur.

Lazerin gözü kör etmesi
Tedavi amaçlı kullanılan bu cihazlar körlük yapmaz, ancak merkezi görme noktasının hastalıktan etkilenmesi veya lazer komplikasyonu olarak ödem gelişmesi görme bozulmasına sebep olabilir.

İyi görmek göz sağlığının garantisidir
Hayır…   Örneğin: Glokom hastaları hastalığın son safhasına kadar iyi görebilirler, görme sonradan tedrici olarak azalmaya başlar ki bu safhada görmenin geri dönüşü söz konusu olmaz.

TV ve bilgisayar gözü bozar mı?
Hayır, bozmaz. Yalnızca, ışığa bakılmasına bağlı olarak göz yüzeyindeki gözyaşında kuruma olacağı için yanma, batma, kızarma ve refleks sulanma olur.

Katarakt cerrahisi görmeyi olduğu gibi eski haline getirir
Görmenin iyi olabilmesi için retina tabakasının sağlıklı, kişinin görme potansiyelinin iyi olması lazımdır. Göz dibi hastalıklarında ve tembel gözlerde görme artışı olmayabilir.

Göz içi mercekleri göz için zararlıdır
Uygun yere uygun lens takılması hiçbir zaman zararlı değildir. Yapım malzemesi göz için inert dir.

Her ilaç her kişiye etki eder
Her ilaç her kişiye aynı oranda etki etmez, kişisel farklılıklar   her zaman söz konusudur. Dolayısı ile etkin ilaç kesinleşinceye kadar hekim ilaç değiştirmek zorunda kalabilir.

Uyku bozuklukları göz hastalığıdır
HAYIR.   Uyku beyinsel bir fonksiyondur ve gözler yalnızca olaya iştirak eder.

Gözyaşım kurudu, ağlayamıyorum
Ağlamak psikolojik bir olaydır ve ağlama ile gelen gözyaşı da refleks sonucudur.  Gözyaşı kuruluğu kavramı vardır, ancak bunun ağlama işlevi ile ilişkisi de yoktur.

Göz tansiyonunda sınır
Glokom yalnızca rakamsal değerin ifadesi ile tanımlanmamaktadır. Önemli olan bir husus da görme sinirinin durumudur.  Rakamsal değeri normal olarak bilinen değerlerde olmasına rağmen glokom olan kişiler de vardır.  Bu nedenle sınır tanımlaması her zaman büyük yanılgılara sebep olur.

GÖZ MUAYENESİ GÖZLÜK MUAYENESİ DEĞİLDİR…Call Now ButtonHemen Arayın!
WhatsApp Chat
WhatsApp